Skip to content

378 Coolidge AveBayville, NJ 08721

Built 1983

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block492
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,090
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
51%
Improvement Value:$94,400
49%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,653+3.9%
2024$4,478+4.1%
2023$4,302+0.0%
2022$4,302+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 12568, Page 1075

Property Sale

SaleMulti
$107,500
DeedBook 5724, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1983