Skip to content

329 Roosevelt AveBayville, NJ 08721

Built 1988

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Nov 3, 1993

Property Information

Block509
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,104
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,800
56%
Improvement Value:$84,700
44%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+3.9%
2024$4,466+4.1%
2023$4,291+0.0%
2022$4,291+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5111, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1988