Skip to content

355 Roosevelt AveBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block511
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,579
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
48%
Improvement Value:$111,800
52%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225+3.9%
2024$5,027+4.1%
2023$4,830+0.0%
2022$4,830+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970