Skip to content

344 Madison AveBayville, NJ 08721

Built 1987

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 30, 2011

Property Information

Block512
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
36%
Improvement Value:$212,500
64%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+3.9%
2024$7,682+4.1%
2023$7,380+0.0%
2022$7,380+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 14980, Page 1889

Property Built

Built

Year Built: 1987