Skip to content

383 Hoover AveBayville, NJ 08721

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block528
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,508
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
35%
Improvement Value:$186,600
65%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+3.9%
2024$6,700+2.3%
2023$6,547+0.0%
2022$6,547+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft2,508DeedBook 18683, Page 914Recorded9/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 13542, Page 233

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 4855, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1983