Skip to content

385 Virginia AveBayville, NJ 08721

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block533
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,128
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
52%
Improvement Value:$91,700
48%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,605+3.9%
2024$4,431+4.1%
2023$4,257+0.0%
2022$4,257+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978