Skip to content

340 Hoover AveBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Apr 11, 2014

Property Information

Block534
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,782
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
37%
Improvement Value:$166,100
63%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,382+3.9%
2024$6,141+4.1%
2023$5,900+0.0%
2022$5,900+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 15786, Page 376Recorded4/17/2014

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5122, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1985