Skip to content

383 Western BlvdBayville, NJ 08721

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block536
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,634
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,600
40%
Improvement Value:$148,000
60%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,946+3.9%
2024$5,721+4.1%
2023$5,497+0.0%
2022$5,497+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$249,000
DeedBook 12340, Page 1464

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 10880, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 4874, Page 928

Property Sale

SaleMulti
$15,500
DeedBook 4716, Page 329