Skip to content

389 Western BlvdBayville, NJ 08721

Built 1986

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Sep 16, 2005

Property Information

Block537
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,592
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
44%
Improvement Value:$123,800
56%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,362+3.9%
2024$5,160+4.1%
2023$4,957+0.0%
2022$4,957+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$273,000
DeedBook 12840, Page 1668

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 11600, Page 1684

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5618, Page 613

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 5083, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1986