Skip to content

432 Michael AveBayville, NJ 08721

Built 1990

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jun 15, 2015

Property Information

Block555
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,250
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
50%
Improvement Value:$95,700
50%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,629+3.9%
2024$4,454+4.1%
2023$4,280+0.0%
2022$4,280+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 16111, Page 1817Recorded6/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$267,500
DeedBook 12705, Page 395

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 10569, Page 957

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 4884, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 4731, Page 797

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 4677, Page 639