Skip to content

Southern Blvd(Block 564 Lot 21)Bayville, NJ 08721

Vacant Land

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block564
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$34,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$526+4.0%
2024$506+4.1%
2023$486+0.0%
2022$486+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 19807, Page 356Recorded10/1/2024

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 12188, Page 1977