Skip to content

318 Brick AveBayville, NJ 08721

Built 2014

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jan 20, 2020

Property Information

Block565
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,466
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
28%
Improvement Value:$232,800
72%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,759+3.9%
2024$7,466+4.1%
2023$7,173+0.0%
2022$7,173+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft2,466DeedBook 17775, Page 1757Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$334,000

From:

To:

DeedBook 15824, Page 979Recorded6/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

DeedBook 15666, Page 372Recorded10/18/2013