Skip to content

423 Nixon AveBayville, NJ 08721

Built 2018

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block570
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class17
Description2262
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,262
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,600
27%
Improvement Value:$285,700
73%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+3.9%
2024$9,055+9.9%
2023$8,238+0.0%
2022$8,238+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 17205, Page 1556Recorded8/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 15523, Page 1689