Skip to content

408 Mc Kinley AveBayville, NJ 08721

Built 1988

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block594
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,196
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
37%
Improvement Value:$166,900
63%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,401+3.9%
2024$6,160+4.1%
2023$5,918+0.0%
2022$5,918+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,196DeedBook 18649, Page 1878Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 15731, Page 15Recorded1/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 11775, Page 815

Property Sale

SaleMulti
$142,500
DeedBook 5681, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4561, Page 297