Skip to content

425 Western BlvdBayville, NJ 08721

Built 2003

Last Sale Date
Nov 25, 2011

Property Information

Block605
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,442
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
31%
Improvement Value:$217,000
69%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+3.9%
2024$7,269+4.1%
2023$6,983+0.0%
2022$6,983+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15044, Page 1028

Property Sale

SaleMulti
$285,475
DeedBook 11727, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 2003