Skip to content

324 Wheaton AveBayville, NJ 08721

Built 2008

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block643
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
26%
Improvement Value:$263,400
74%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+4.0%
2024$7,956+4.2%
2023$7,634+0.0%
2022$7,634+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$331,000
DeedBook 15319, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 13098, Page 1497