Skip to content

329 Princeton AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block663
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,072
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
34%
Improvement Value:$187,600
66%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,900+13.9%
2024$6,060+4.1%
2023$5,822+0.0%
2022$5,822+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 17449, Page 1850Recorded4/24/2019

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 4931, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1975