Skip to content

350 Princeton AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block676
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,638
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
45%
Improvement Value:$121,200
55%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,316+3.9%
2024$5,116+4.1%
2023$4,915+0.0%
2022$4,915+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13534, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1975