Skip to content

370 Arlington AveBayville, NJ 08721

Built 2014

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block693
Lot29.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description2548
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,548
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
20%
Improvement Value:$287,900
80%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682+3.9%
2024$8,354+4.1%
2023$8,027+0.0%
2022$8,027+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 15930, Page 1369

Property Built

Built

Year Built: 2014