Skip to content

419 Clifton AveBayville, NJ 08721

Built 2007

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Aug 8, 2016

Property Information

Block710
Lot42.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,944
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
32%
Improvement Value:$182,400
68%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,430+3.9%
2024$6,187+4.1%
2023$5,945+0.0%
2022$5,945+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 16479, Page 561Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14827, Page 1446

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12999, Page 193