Skip to content

445 Clifton AveBayville, NJ 08721

Built 2004

Last Sale Price
$339,797
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block711
Lot34.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,556
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
30%
Improvement Value:$239,200
70%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+3.9%
2024$7,920+4.1%
2023$7,610+0.0%
2022$7,610+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$339,797
DeedBook 12314, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 2004