Skip to content

321 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1978

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
May 27, 1994

Property Information

Block718
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,924
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
46%
Improvement Value:$117,700
54%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,215+3.9%
2024$5,018+4.1%
2023$4,821+0.0%
2022$4,821+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5168, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1978