Skip to content

259 Maryland AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block720
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,278
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
33%
Improvement Value:$213,500
67%
Total Assessment$318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,681+3.9%
2024$7,392+4.1%
2023$7,102+0.0%
2022$7,102+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 16536, Page 50Recorded10/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1975