Skip to content

411 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1979

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 28, 2006

Property Information

Block724
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,200
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
36%
Improvement Value:$188,100
64%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+3.9%
2024$6,816+4.1%
2023$6,549+0.0%
2022$6,549+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 13262, Page 637

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 10050, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1979