Skip to content

423 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block725
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningR125
Sq Footage1,780
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
37%
Improvement Value:$173,600
63%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,650+3.9%
2024$6,399+4.1%
2023$6,148+0.0%
2022$6,148+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960