Skip to content

265 Nolan AveBayville, NJ 08721

Built 2009

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Feb 17, 2000

Property Information

Block729
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,057
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
24%
Improvement Value:$235,600
76%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,474+3.9%
2024$7,192+4.1%
2023$6,910+0.0%
2022$6,910+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 10042, Page 1729

Property Sale

SaleMulti
$14,500
DeedBook 5707, Page 67