Skip to content

543 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 2004

Last Sale Price
$288,750
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block812
Lot37.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,261
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
33%
Improvement Value:$203,700
67%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,363+3.9%
2024$7,085+4.1%
2023$6,807+0.0%
2022$6,807+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$288,750

From:

To:

Sq Ft2,261DeedBook 17393, Page 1099Recorded2/25/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,261DeedBook 17346, Page 575Recorded1/3/2019

Property Sale

Sale
$374,990
DeedBook 12335, Page 1400

Property Built

Built

Year Built: 2004