Skip to content

290 Route 9Bayville, NJ 08721

Built 2006
Commercial

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Mar 26, 2008

Property Information

Block837.03
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class10
Description6840
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage6,840
Acreage3.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,000,000
54%
Improvement Value:$850,000
46%
Total Assessment$1,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,604+3.9%
2024$42,920+4.1%
2023$41,237+0.0%
2022$41,237+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,200,000
DeedBook 13989, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 12498, Page 1178

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5576, Page 489

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4737, Page 490