Skip to content

38 Pine Tree DrBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block847
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,248
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
60%
Improvement Value:$78,900
40%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,762+3.9%
2024$4,582+4.1%
2023$4,402+0.0%
2022$4,402+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960