Skip to content

9 Hilltop DrBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block850
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,248
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
50%
Improvement Value:$117,000
50%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,695+3.9%
2024$5,480+4.1%
2023$5,265+0.0%
2022$5,265+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 15580, Page 220Recorded7/10/2013

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 14070, Page 480

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4867, Page 738

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4531, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1960