Skip to content

17 Seabreeze CtBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block858.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,732
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
32%
Improvement Value:$133,900
68%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,747+3.9%
2024$4,568+4.1%
2023$4,389+0.0%
2022$4,389+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 17357, Page 1830Recorded1/15/2019

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5108, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1993