Skip to content

75 Cranmer RdBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block858.01
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,694
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$137,000
69%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$4,788+18.0%
2007$4,058+5.0%
2006$3,863+7.1%
2005$3,608+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,694DeedBook 19739, Page 741Recorded7/18/2024

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12194, Page 1015

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5690, Page 378

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5244, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1995