Skip to content

71 Cranmer RdBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$224,500
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block858.01
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,846
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
30%
Improvement Value:$143,000
70%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,943+3.9%
2024$4,756+4.1%
2023$4,569+0.0%
2022$4,569+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$224,500

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 17350, Page 972Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 10695, Page 1221

Property Sale

Sale
$160,900
DeedBook 5214, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1994