Skip to content

9 Seabreeze CtBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 17, 2013

Property Information

Block858.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,858
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
30%
Improvement Value:$143,800
70%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+3.9%
2024$4,784+4.1%
2023$4,596+0.0%
2022$4,596+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,858DeedBook 15570, Page 998Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$155,700
DeedBook 5111, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1993