Skip to content

75 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1991

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 17, 2013

Property Information

Block858.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,369
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,000
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,617+3.9%
2024$3,480+4.1%
2023$3,344+0.0%
2022$3,344+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 15532, Page 1520

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 4951, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1991