Skip to content

31 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1994

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 1, 2002

Property Information

Block858.02
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,830
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
29%
Improvement Value:$147,500
71%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,022+3.9%
2024$4,833+4.1%
2023$4,643+0.0%
2022$4,643+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10717, Page 1931

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 5179, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1994