Skip to content

69 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1991

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block858.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,576
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
32%
Improvement Value:$129,300
68%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,583+3.9%
2024$4,410+10.6%
2023$3,987+0.0%
2022$3,987+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,576DeedBook 19302, Page 818Recorded2/15/2023

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5703, Page 972

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 4912, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1991