Skip to content

63 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 9, 2010

Property Information

Block858.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,386
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
29%
Improvement Value:$150,200
71%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,087+3.9%
2024$4,895+203.3%
2023$1,614-59.0%
2022$3,941+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 14618, Page 325

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5261, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1995