Skip to content

61 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1995

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 13, 2022

Property Information

Block858.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,786
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
30%
Improvement Value:$140,400
70%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,851+3.9%
2024$4,668+17.1%
2023$3,985+0.0%
2022$3,985+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,786DeedBook 19303, Page 1886Recorded2/17/2023

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 10419, Page 1590

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5256, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1995