Skip to content

136 Driftwood DrBayville, NJ 08721

Built 1990

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block858.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningR200
Sq Footage1,568
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
41%
Improvement Value:$89,400
59%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,677+3.9%
2024$3,538+4.1%
2023$3,399+0.0%
2022$3,399+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$162,500
Sq Ft1,568DeedBook 17667, Page 1985Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 14764, Page 1069

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 4893, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1990