Skip to content

144 Driftwood DrBayville, NJ 08721

Built 1990

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 8, 2016

Property Information

Block858.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,647
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
38%
Improvement Value:$100,300
62%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,918+3.9%
2024$3,770+4.1%
2023$3,622+0.0%
2022$3,622+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,647DeedBook 16583, Page 1185Recorded11/30/2016

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 4875, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1990