Skip to content

80 Butler AveBayville, NJ 08721

Built 1992

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block858.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,373
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
35%
Improvement Value:$111,200
65%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,157+3.9%
2024$4,000+4.1%
2023$3,843+0.0%
2022$3,843+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,373DeedBook 18785, Page 881Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 14945, Page 38

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 4998, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1992