Skip to content

153 Driftwood DrBayville, NJ 08721

Built 1990

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 20, 2010

Property Information

Block858.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningR200
Sq Footage1,624
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
41%
Improvement Value:$88,500
59%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,129+4.6%
2024$2,992+4.8%
2023$2,855+0.0%
2022$2,855+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14591, Page 1314

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11170, Page 1140

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 4871, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1990