Skip to content

151 Driftwood DrBayville, NJ 08721

Built 1990

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block858.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningR200
Sq Footage1,576
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
41%
Improvement Value:$88,700
59%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,633+3.9%
2024$3,496+4.1%
2023$3,359+8.0%
2022$3,109+3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,000
Sq Ft1,576DeedBook 17732, Page 1898Recorded12/27/2019

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5659, Page 212

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4890, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1990