Skip to content

83 Chain BlvdBayville, NJ 08721

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block858.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class27
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,557
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
38%
Improvement Value:$99,400
62%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,887+3.9%
2024$3,740+4.1%
2023$3,593+0.0%
2022$3,593+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 13373, Page 1986

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 5149, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1994