Skip to content

165 Sylvan Lake BlvdBayville, NJ 08721

Built 1991

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block858.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,373
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
35%
Improvement Value:$113,700
65%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,236+3.9%
2024$4,076+4.1%
2023$3,916+0.0%
2022$3,916+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 16237, Page 601Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 15708, Page 777Recorded12/16/2013

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 10263, Page 897

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 4936, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1991