Skip to content

87 Chain BlvdBayville, NJ 08721

Built 1990

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 20, 2015

Property Information

Block858.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,918
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
31%
Improvement Value:$146,800
69%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,131+3.9%
2024$4,937+4.1%
2023$4,743+0.0%
2022$4,743+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 15996, Page 925Recorded1/30/2015

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 4894, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1990