Skip to content

163 Sylvan Lake BlvdBayville, NJ 08721

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block858.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,532
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
25%
Improvement Value:$188,100
75%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,030+3.9%
2024$5,802+4.1%
2023$5,575+0.0%
2022$5,575+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,532DeedBook 19937, Page 178Recorded2/25/2025

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 15683, Page 221Recorded11/12/2013

Property Sale

Sale
$182,400
DeedBook 4935, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1991