Skip to content

166 Sylvan Lake BlvdBayville, NJ 08721

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block858.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class27
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,571
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
37%
Improvement Value:$105,500
63%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,009+3.9%
2024$3,858+4.1%
2023$3,707+0.0%
2022$3,707+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,571DeedBook 19755, Page 882Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 11701, Page 144

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 4862, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1990