Skip to content

18 Symphony AveBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jul 5, 2017

Property Information

Block858.07
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page155

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,832
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
28%
Improvement Value:$152,700
72%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,897+4.1%
2024$4,703+4.3%
2023$4,509+0.0%
2022$4,509+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 16922, Page 580Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 16559, Page 1384Recorded11/2/2016

Property Sale

Sale
$162,805
DeedBook 5086, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1993